Plánujete rekonštrukciu a nechcete búrať staré kachličky? Ak áno, potom je lepenie obkladu na starý obklad je pre vás tým správnym riešením

12 apr

Pokiaľ by ste chceli váš domov zrenovovať, no radi by ste sa vyhli prašným, manuálne a časovo náročným prácam, máme pre vás riešenie v oblasti kladenia nových obkladov. Nech už ide o výmenu dlažieb alebo obkladov v interiéri či v exteriéri, tento postup sa dá vždy aplikovať. Ide o spôsob, pri ktorom sa na staré dlažby alebo obklady nalepí nový obklad. Pri tejto technike sa vyhnete odstraňovaniu starých dlažieb, ich následnej likvidácii a prípadnej potrebe vyrovnávania podlahy či stien po takomto odstraňovaní. Lepenie obkladu na stary obklad vám ušetrí nemálo času, energie a peňazí, ktoré by bolo potrebné investovať do odstránenia starých obkladov.

Ako pripraviť starý obklad?

Lepenie obkladu na stary obklad na dlhé roky
Spôsoby lepenia obkladu na starý obklad

Prvým krokom, ktorý by mal byť pri lepení obkladu na starý obklad vykonaný je, že vodováhou bude skontrolovaná rovnosť povrchu, teda starého obkladu. V prípade, že by povrch nebol rovný a boli by naň položené dlažby, už po pár dňoch používania by mohli začať praskať, preto je takáto kontrola naozaj podstatná. Ako ďalšie je potrebné murárskym kladivkom poklepať po povrchu starých dlaždíc alebo kachličiek z toho dôvodu, aby boli odhalené prípadné uvoľnené časti obkladov, ktoré nedržali dostatočne pevne. Takéto uvoľnené kachličky alebo dlaždice sú odstránené, pretože nový obklad by na nich nemal byť nalepený, keďže by pravdepodobne aj so starou kachličkou či dlaždicou odpadol, prípadne by sa inak poškodil. Po tom, ako sú takéto uvoľnené časti odstránené, sa prázdne miesta, ktoré po nich zostali, vyplnia opravnou hmotou. Starý obklad je potrebné poriadne vyčistiť a odmastiť, aby na ňom ďalej nanášané vrstvy držali čo najlepšie. Následne je na dôkladne vyčistený obklad nanesená prvá vrstva náteru, ktorá sa nechá poriadne zaschnúť. 

Aplikácia nového obkladu

Pri lepení obkladu na starý obklad sa používa lepiaca zmes, ktorú je dobré naniesť obojstranne, teda ako na starý obklad, tak aj na nový. Následne sa nalepené dlažby a obklady nechajú minimálne na 24 hodín vyschnúť. Keď je všetko dostatočne zaschnuté, na rade je vyplnenie škár škárovacou hmotou, ktorú taktiež treba nechať kvalitne zaschnúť,  nový obklad sa na záver už len vyčistí. Ako môžete vidieť, lepenie obkladu na starý obklad je naozaj nenáročným riešením, ktoré by ste pri prerábke mohli využiť. Pokiaľ sa pre tento spôsob rozhodnete, pre pomoc s jeho realizáciou sa obráťte na odborníkov na stránke https://www.obkladame.sk/.