Šalovanie schodov – nevyhnutnosť pri stavbe ďalšieho podlažia

17 jan

Väčšina ľudí pri výstavbe domu uprednostňuje jednopodlažné domy tzv. bungalovy pred dvojpodlažnými. Výhodou bungalovu je,  že máte všetky miestnosti na jednom poschodí, nepočujete buchot z poschodia, ktoré je nad vami a nemusíte riešiť značné množstvo technologických postupov, ktoré sa vyskytujú pri výstavbe druhého poschodia. Medzi ne patrí napríklad betónovanie stropu, jeho armatúra, či šalovanie schodov. No v prípade, že máte menší pozemok, tak výstavba dvojposchodového domu vám ušetrí plochu, z ktorej si môžete radšej urobiť záhradu. V tomto prípade je to určite lepšia voľba.

Postup debnenia schodov

Odborné šalovanie schodov
Proces šalovania schodov

Šalovanie schodov si vyžaduje na svoju realizáciu odborný prístup. V prípade, že by ste ho chceli realizovať svojpomocne, tak je potrebné tento krok dobre zvážiť, nakoľko ide o náročný postup, ktorému predchádzajú viaceré výpočty. Preto by ste si na šalovanie schodov mali zavolať profesionálnych majstrov, ktorí majú v tejto oblasti niekoľkoročné skúsenosti a za rozumnú cenu vám zrealizujú vašu predstavu o schodisku. Samotnému zhotoveniu predchádzajú výpočty, ktoré sú súčasťou projektovej dokumentácie. Je potrebné určiť podľa výšky podlaží počet schodov, výšku jednotlivých schodov a ich ďalšie rozmery. Pričom je potrebné prihliadať, či ide o schody rovné, točité, alebo s podestou. Pri šalovaní schodov sa používa proces debnenia, kedy sa pomocou dosiek vytvaruje forma na schody. Do nej sa uložia kovové roxory, ktoré zabezpečia pevnosť a stálosť betónu. Vďaka týmto kovovým častiam sa betón navzájom previaže a predĺži sa jeho životnosť. Následne sa debnenie zaleje tekutým betónom a po jeho stuhnutí sa debnenie odstráni.  Samotný proces šalovania schodov trvá niekoľko dní, dĺžka je ovplyvnená viacerými vplyvmi, či už ročným obdobím, teplotou, faktom či ide o vnútorné, alebo vonkajšie schodisko a samozrejme aj kvalitou a stupňom vytvrdnutia betónu.

Šalovanie schodov si vyžaduje odborníkov

Pri výbere firmy je najlepšie osloviť takú, ktorá vám na základe nezáväznej prehliadky urobí cenovú ponuku. V prípade, že je cena prijateľná, tak je dobré tiež preveriť samotnú firmu pomocou recenzií na internete, či medzi vašimi známymi. Keďže výstavba domu nie je jednoduchý proces, mali by ste odborné práce a teda aj šalovanie schodov prenechať profesionálom s dlhoročnou praxou, bohatými skúsenosťami a samozrejme zodpovedným prístupom k práci. Kvalitne prevedené schodisko je zárukou doživotnej investície. Ach chcete osloviť firmu s korektným prístupom a dlhoročnými skúsenosťami navštívte https://www.mojmurar.sk/.