Ako upiecť chlieb a ingrediencie potrebné na pečenie chleba

18 júl

Máme pre vás jednoduchý recept ako upiecť chlieb. V prvom rade si pripravte základné ingrediencie: múku, droždie, soľ, vodu a prípadne cukor alebo med. Začnite odmeraním požadovaného množstva múky, zvyčajne približne 3 – 4 šálky, a pridajte droždie a soľ. Tieto suché prísady zmiešajte a potom postupne prilievajte teplú vodu a zároveň zmes mieste, kým nevznikne hladké a pružné cesto. V prípade potreby ho oslaďte pridaním cukru alebo medu. Potom vložte cesto do vymastenej misy, prikryte ho čistou utierkou a nechajte ho kysnúť na teplom mieste približne hodinu, alebo kým nezdvojnásobí svoju veľkosť.

Domáci kváskový chlieb Recept | Dr. Oetker
Naučte sa ako upiecť chutný domáci chlieb.

Keď cesto vykysne, jemne ho popichajte, aby sa uvoľnili všetky zachytené vzduchové vrecká. Potom ho vytvarujte do požadovanej formy na chlieb – okrúhlej, bagety alebo dokonca bochníka. Predhrejte rúru na približne 375-400 stupňov Fahrenheita (190-200 stupňov Celzia). Kým sa rúra zohrieva, môžete nechať vytvarované cesto druhýkrát vykysnúť, aby ste dosiahli ľahšiu štruktúru upečeného chleba. Keď je rúra pripravená, preneste vykysnuté cesto na plech alebo do formy na chlieb, vložte ho dovnútra a nechajte ho piecť približne 25-30 minút alebo kým kôrka nie je zlatohnedá. Stačí vám len hŕstka bežných ingrediencií a trochu trpezlivosti a ľahko vytvoríte domáci bochník chleba, ktorým ohromíte seba aj tých, ktorí budú mať to šťastie ho ochutnať. Tak sa do toho pustite, vytvorte si spomienky a vychutnajte si uspokojenie z domáceho pečenia, keď sa pustíte do dobrodružstva pečenia chleba.

Pokyny krok za krokom – ako upiecť chlieb

Na začiatok zhromaždite ingrediencie. Budete potrebovať 3 šálky hladkej múky, 2 čajové lyžičky instantného droždia, 1 čajovú lyžičku soli, 1 ¼ šálky teplej vody a 2 polievkové lyžice olivového oleja. Vo veľkej miske zmiešajte múku, droždie a soľ. V strede urobte jamku a prilejte teplú vodu a olivový olej. Miešajte, kým sa nevytvorí vláčne cesto. Cesto vyklopte na pomúčenú plochu a hnette ho asi 10 minút, kým nebude hladké a pružné. Potom cesto vložte do vymastenej misy, prikryte ho čistou kuchynskou utierkou a nechajte ho kysnúť na teplom mieste asi hodinu, kým nezdvojnásobí svoju veľkosť. Keď cesto vykysne, jemne ho vyklopte a vytvarujte z neho bochník. Bochník položte na plech vystlaný pergamenovým papierom a nechajte ho ešte 30 minút kysnúť prikrytý kuchynskou utierkou. Kým cesto kysne, predhrejte rúru na 230 °C (450 °F). Keď cesto zdvojnásobí svoj objem, urobte na vrchu niekoľko zárezov ostrým nožom. To pomôže chlebu počas pečenia expandovať. Chlieb pečte vo vyhriatej rúre približne 25 – 30 minút, kým nezíska zlatohnedú farbu a po poklepaní na spodok neznie duto.