Čo je to atopická dermatitída?

29 máj

Atopická dermatitída patrí medzi jedny z často sa vyskytujúcich kožných ochorení, ktoré sa prevažne vyskytuje u detí. To, že má dieťa atopickú dermatitídu, sa dá odhaliť na základe príznakov, ktorými sú svrbenie pokožky, výskyt začervenaných miest na pokožke či tvorba šupín z dôvodu príliš suchej pokožky. Vo väčšine prípadov sa atopická dermatitída u bábätiek prejavuje najskôr na pokožke tváre a to hlavne v oblasti líc, čela a brady. S pribúdajúcim vekom sa prejavy atopickej dermatitídy môžu začať objavovať aj na krku, rukách či nohách. 

Vznik atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída u žien
Výskyt atopickej dermatitídy

Atopickej dermatitíde sa vo väčšine prípadov predísť nedá, keďže ide o dedičné ochorenie, s ktorého predispozíciou sa dieťa narodí. Vznik atopickej dermatitídy začína príznakmi suchej pokožky. Takáto pokožka je aj na pohľad výrazne napnutá a môžu sa na nej vyskytovať praskliny či šupiny. To, že je pokožka suchá, znamená, že nie je schopná vytvoriť si masovú vrstvu. Pri zdravej pokožke sa tvorí maz, ktorý vytvára ochrannú vrstvu pokožky, vďaka čomu ju chráni pred okolitými vplyvmi prostredia. Keďže pri atopickej dermatitíde je pokožka vysušená a nemá ochrannú mazovú vrstvu, je vystavená vonkajším vplyvom. Práve toto je dôvod, pre ktorý sa rôzne alergény dostávajú hlboko do pokožky, kde spôsobujú komplikácie. Po tom, ako sa alergény dostanú do kože, spôsobujú alergické reakcie, ktoré sa prejavujú svrbením, mokvaním a zápalmi pokožky. 

Liečba atopickej dermatitídy

Je liečba atopickej dermatitídy možná? – Áno, jej liečba je možná, no nezaručuje, že atopická dermatitída ustúpi do niekoľkých týždňov či mesiacov. Vďaka správnej liečbe je však možné výrazne zredukovať jej nežiaduce príznaky a dobrou správou je aj tá, že maximálne do 5. roku života dieťaťa sama ustúpi. Dôležitým krokom pri liečbe atopickej dermatitídy je neškrabať suchú, podráždená pokožku. Zmiernenie svrbenia sa dá dosiahnuť napríklad náhradou dlhých horúcich kúpeľov za krátke a vlažné sprchy. Nápomocné je taktiež nahradiť umelé materiály oblečenia a posteľnej bielizne za bavlnu, ktorá lepšie vplýva na pokožku. Netreba zabúdať ani na pravidelné upratovanie domácnosti a to sa týka najmä utierania prachu či prania posteľnej bielizne, keďže práve tam sa nachádzajú veľké množstvá roztočov, ktoré majú negatívny vplyv na liečbu atopickej dermatitídy. Pre bližšie informácie o atopickej dermatitíde navštívte webovú stránku https://www.dadosens.sk/