Kladenie zámkovej dlažby – na čo nezabudnúť

28 aug

Už pri výstavbe rodinného domu, treba myslieť na jeho okolie a zámkovú dlažbu. Aj keď sa poväčšine robí kladenie zámkovej dlažby až v konečných fázach výstavby domu, je dobré vopred si rozmyslieť, ako a kde budú spevnené plochy, aký bude prístup do domu, kde bude príjazdová či stácia plocha pre vozidlá. Kladenie zamkovej dlazby sa poväčšine robieva až v čase, keď už sú všetky hrubé práce na nehnuteľnosti spravené, aby sa tak predišlo jej znehodnoteniu. Veľakrát môžu ťažké mechanizmy položenú dlažbu svojou váhou poškodiť. Pri výbere novej zámkovej dlažby myslite na to, aby dobre zapadla k architektúre budovy, záhradu či okoliu. 

Zámková dlažba a jej výhody

Kladenie zamkovej dlazby má svoje pravidlá
Postup pri kladení zámkovej dlažby

Zámková dlažba je veľmi obľúbená a nájdete ju takmer v každom dvore, popri rodinných domoch ale popri bytových jednotkách. Jej najväčšou výhodou je, že sa skladá z jednotlivých segmentov – to znamená, že jej povrch je stále rozoberateľný. Hodí sa to najmä pri krízových situáciách. Ak máte nejakú poruchu, môžete dlažbu jednoducho rozobrať a následne zložiť do pôvodného stavu. Výhodou zámkovej dlažby je aj jej farebná stálosť. Povrch ostáva v rovnakej nezmenenej farbe, bez toho aby ste sa museli o ňu nejako špeciálne starať či ošetrovať ju. Na životnosť zámkovej dlažby veľmi vplýva aj správne pripravená podkladová vrstva a samozrejme aj správne vykonané kladenie zámkovej dlažby. Medzi majstrami pokladačmi sa často hovorí, že dlažba je len taká dobrá, ako dobrý je podklad a ako dobrá je jej pokládka.

Nechajte to na odborníkov

Aby sa čo najviac eliminovali riziká poškodenia či potreby budúcich opráv zámkovej dlažby, je potrebná prevencia už pri samotnom kladení zámkovej dlažby. Veľmi výrazným prvkom, ktorý rozhoduje o budúcej životnosti dlažby a jej kvalite, je podložie. Dobre urobené stabilné podložie, musí byť dostatočne odvodnené a zapustené do nezamŕzajúcej hĺbky. Len s takýmto podložím sa nemusíte báť, že sa dlažobné kocky budú prepadávať, že väčšie kusy zámkovej dlažby popraskajú alebo sa zlomia, ani toho, že vám na zámkovej dlažbe bude stáť voda. Aj keď návodov či videonávodov na to, ako správne položiť zámkovú dlažbu je na internete nespočetné množstvo, montáž zámkovej dlažby nie je činnosť pre víkendových majstrov. Kladenie zámkovej dlažby zahŕňa niekoľko krokov, pričom každý z nich musí byť dodržaný a zhotovený precízne. Netrápte sa pokládkou zámkovej dlažby sami a zverte ju do rúk odborníkom s dlhoročnými skúsenosťami a množstvom spokojných zákazníkov.. Nájdete ich aj na stránke https://www.polozime.sk/