Prečo sa oplatí navštíviť vodopády na Slovensku?

15 jan

Naša krajina má naozaj svojim obyvateľom i turistom čo ponúknuť. Čoraz častejšie Slováci dovolenkujú u nás doma vďaka tomu, že krajina prekvitá. Či už sa rozhodnete stráviť svoje leto v našich vodných svetoch a aquaparkoch, alebo na horách, určite neoľutujete. Medzi naše top destinácie patria Vysoké Tatry a Malá Fatra, v ktorých sa dá okrem turistiky toho robiť oveľa viac. Služby sú v týchto oblastiach sa vysokej úrovni, a tak k nám často smerujú aj zahraniční turisti. Medzi vyhľadávané prírodné atrakcie patria aj vodopády na Slovensku. Máme ich pomerne dosť, preto pokiaľ sa rozhodnete svoje kroky nasmerovať k jednému z nich, jednoznačne nebudete ľutovať.

Čo sú vodopády?

Vodopády na Slovensku vás dobijú energiou

Charakteristika vodopádov

Možno ste sa niekedy v živote zamysleli nad tým, ako vznikli prírodné krásy, akými sú vodopády na Slovensku. Vodopády sa skladajú zo zvislých alebo subverikálnych stupňov, cez ktoré tečie vodný tok. Tento rok vznikol v dôsledku nespevnenej alebo prepadnutej časti skalného podkladu. Všetky vodopády na Slovensku, ktoré boli vytvorené prírodou bez zásahu človeka a dosahujú výšku nad 3 metre, sú zákonom chránené. Chránené sú však len v prípade, že v nich voda zostáva po celý rok. 

Najkrajšie vodopády na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť v každom ročnom období

Vedzte, že naša krajina je vodopádmi posiata, no my sme vybrali pár tých, ktoré považujeme za najkrajšie. K takým rozhodne patrí Brankovský vodopád. Patrí medzi najvyššie vodopády v Nízkych Tatrách. Meria niečo málo cez 55 metrov a ak si chcete užiť jeho krásu naplno, odporúčame ho navštíviť na jar alebo v zime. Počas zimy je krásne zamrznutý a vytvára tak doslova rozprávkový súbor cencúľov. Ďalším, dostatočne známym vodopádom, je vodopád Lúčky. Známy je vďaka travertínovému podlažiu. Voda steká do jazera pod vodopádom, kde sa ľudia v lete s obľubou kúpu. Medzi najkrajšie vodopády na Slovensku patrí takisto vodopád Skok. Meria približne 30 metrov a túra k nemu je vhodná pre kohokoľvek. Pokiaľ hľadáte miesta na Slovensku, ktoré by ste chceli navštíviť, rozhodne nevynechajte vodopády. Sú skutočne unikátne a počas letných mesiacov sa v jazerách pod nimi môžete pokojne okúpať. Vodopády na Slovensku určite stoja zato! Viac informácií nájdete na webovej stránke http://nasavoda.sk/.