Pripravte si makové šúľance ako od starej mamy

12 sep

Mak patrí nesporne medzi najzdravšie potraviny, navyše je v našich zemepisných šírkach ľahko dostupný, mnoho ľudí si ho sami pestujú v záhrade. Mak obsahuje obrovské množstvo vápnika, ktorý je veľmi dôležitý najmä pre ženy a deti, priaznivo pôsobí na zuby a kosti proti osteoporóze. Semienka maku majú aj mnoho vitamínov, najme B1, B2, B6, fosfor, horčík, železo, zinok, meď a mnohé ďalšie. Podporujú správne trávenie, imunitu, liečia ekzémy a kožné problémy, pomáhajú udržiavať srdce zdravé.  Mali by sme preto mak zaraďovať do našich jedálničkov čo najčastejšie v podobe makových jedál. Jedným z najobľúbenejších jedál z maku sú nesporne makove sulance.

Príprava makových šúľancov je veľmi jednoduchá

Makove sulance pre nenáročných
Dezert v podobe makových šúľancov

Ak ste práve dostali na makové šúľance chuť, ich príprava vám nezaberie veľa času a vy si tak môžete pripraviť vynikajúce sladké jedlo ako od starej mamy. Základom šúľancov sú v šupke uvarené zemiaky, asi 700 g, ktoré po vychladnutí nastrúhate na jemno. Následne k nim pridáte približne 300 gramov hladkej múky, dve vajíčka, štipku soli a dve lyžice cukru. Zo surovín vypracujte cesto, ktoré pokrájame na menšie kusy, z tých potom šúľame šúľance. Medzitým dajte do hrnca variť mierne osolenú vodu, keď je voda vriaca, pomúčené šúľance do nej vhoďte a varte až dovtedy, kým šúľance nevyplávajú na povrch. Šúľance sceďte na cedidle a vložte do misky, posypte ich na jemno zomletým makom zmiešaným s práškovým cukrom a prelejte roztopeným maslom. Všetko spolu zamiešajte a môžete servírovať. Niekto si na šúľance ešte môže dať lekvár alebo si môžete pripraviť verziu namiesto maku, dáte pomleté orechy alebo sladký tvaroh, fantázii sa medze nekladú.

Makové šúľance ako dezert alebo hlavné jedlo

Podľa vašej chuti môžete makové šúľance servírovať ako sladkú bodku za obedom alebo aj ako hlavné jedlo, záleží od chuti stravníkov. Niektorí ľudia sa boja sedatívnych účinkov maku, nie je to však pravda. Na to, aby ste boli z maku skutočne ospalí, by ste ho museli skonzumovať veľmi veľké množstvo, takže žiadny útlm vám nehrozí. Makové jedlá boli u nás kedysi v jedálničku oveľa častejšie, určite si všetci pamätáte na šúľance, buchty alebo ovocné knedličky od starej mamy. Ak si chcete makové šúľance pripraviť sami a zároveň nájsť aj množstvo iných receptov, kliknite na stránku https://www.sweet-family.sk/