Ako predchádzať zápalu ďasien?

21 okt

V oblasti zdravia je veľmi dôležitým krokom prevencia. Lekári nám to stále pripomínajú a prízvukujú. Nemali by sme zabúdať na preventívne prehliadky u viacerých špecialistov, ktoré by sa mali vykonávať raz ročne. Vďaka preventívnym prehliadkam môžeme predchádzať možným zdravotným ťažkostiam. Včasným zistením zdravotného problému a následnou rýchlou liečbou sa dajú zastaviť niektoré ochorenia, ktoré by v prípade zanedbania mohli mať veľmi zlé následky. Starostlivosť o zuby nevynímajúc! Pravidelné návštevy u zubného lekára a dôkladná dentálna hygiena by mala byť samozrejmosťou. Jedno z najčastejších ochorení je chronický zapal ďasien.

Príznaky zápalu ďasien

Ako liečiť zapal ďasien?

So zapalom ďasien súvisí mnoho príčin

Zápal ďasien býva žiaľ často podceňovaný. Pokiaľ nás netrápi bolesť, nevenujeme mu patričnú pozornosť. Medzi jeho príznaky patrí krvácanie pri čistení zubov, citlivosť, zápach z úst. Neskôr sa môže pridať opuch a začervenanie. Ak sme ignorovali prvotné príznaky zápalu ďasien, tie nasledujúce by sme už mali začať riešiť. Stav je ešte stále zvratný. Ak však podceníme aj tieto varovné signály, dôsledky neliečeného zápalu ďasien na sebe nenechajú čakať. Vedú až k paradontitíde ale môžu mať negatívny vplyv na celý ľudský organizmus.  Paradontitída postihuje nielen ďasná, ale aj celé tkanivo, ktoré sa nachádza okolo zuba. Jeho poškodzovaním dochádza k odhaľovaniu zubných koreňov, čo môže dôjsť až ku strate zuba.

Prečo vzniká zápal ďasien?

Hlavná príčina vzniku zápalu ďasien sa najčastejšie pripisuje nesprávnej zubnej hygiene, nedostatočnému čisteniu medzizubných priestorov a slabému odstraňovaniu zubného povlaku. Zubný povlak je tenká neviditeľná  vrstva, ktorá sa drží na zuboch aj na okrajoch ďasien. V zubnom povlaku sa dobre baktériám, ktoré sa tu udržujú a množia. Odstrániť sa dá iba pravidelným mechanickým čistením zubov. Preto je veľmi dôležitá dôkladná ústna hygiena. Avšak zápal ďasien môže byť vyvolaný aj bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Nebojme sa hovoriť o týchto problémoch so svojim zubným lekárom. Pri návšteve ho na to upozorníme, lebo včas zistený zápal ďasien je pomerne dobre liečiteľný. V rámci ústnej hygieny je dôležité naučiť sa o svoje zuby správne starať. Správnu techniku čistenia zubov nám názorne predvedie pracovník dentálnej hygieny, ktorý nám profesionálne odstráni zubný povlak aj zubný kameň. V neposlednom rade má veľkú úlohu aj domáca starostlivosť.    

Zaujímavé informácie, rady a tipy ako sa o svoje zuby starať nájdete na www.dovodnausmev.sk.