Drevorezba je krásne remeslo

15 máj

Už v dávnej minulosti drevorezba nadchla množstvo rezbárov, ktorí v nej využili svoje šikovné ruky, estetické cítenie a zmysel pre detail. Rezbárske remeslo má na Slovensku dlhoročnú tradíciu a my sa môžeme kochať krásnymi oltármi, kostolmi či drevenými betlehemami. Drevorezba má veľmi blízko k umeleckému stolárstvu a sochárstvu a prešla si rôznymi životnými etapami cez gotiku, klasicizmus, renesanciu, baroko či rokoko. Drevorezbe sa v súčasnosti venuje iba hŕstka zanietených rezbárov, ktorí to majú ako svoj koníček a práce s drevom ich napĺňa.

Aké drevo je vhodné na drevorezbu?

Nádherná drevorezba prírodyAk vás drevorezba zaujala a chceli by ste si niečo vyrobiť aj doma, tak v žiadnom prípade nepodceňte správny výber dreva. Vo všeobecnosti je drevo prírodný a najdostupnejší materiál, ale nie každé drevo je na drevorezbu vhodné. Drevo sa môže líšiť v stavbe, tvrdosti a v spôsobe opracovania. Dokonca na niektoré predmety sa hodí iba špecifický druh dreva. Na drevorezbu rezbári najčastejšie používajú mäkké drevo a to lipu, brezu a mierne tvrdší orech. Ihličnaté stromy sa na drevorezbu používajú iba ojedinele. Rezbári rozlišujú tieto typy dreva:

–          Veľmi mäkké drevo – lipa, topoľ, vŕba

–          Mäkké drevo – pagaštan, jelša, breza

–          Stredne tvrdé drevo – gaštan jedlý, lieska

–          Tvrdé drevo – javor, čerešňa, višňa, slivka, jabloň, hruška, dub

–          Veľmi tvrdé drevo – agát,

–          Neobyčajné tvrdé drevo – mahagón, eben, olivovník

Avšak treba si zapamätať, že veľmi mäkké drevo nie je k drevorezbe vhodné z toho dôvodu, že má tendenciu hniť a napríklad drevo z topoľa dokáže tupiť nástroje. Tvrdé a neobyčajne tvrdé drevo sa na drevorezbu používa iba vo výnimočných prípadoch. Pre začiatočníkov je vhodné drevo mäkké a teda jelša, pagaštan či breza.

Drevorezba na Slovensku

Čaro dreva ľudia objavili už v minulosti a nie len na Slovensku vznikali stredoveké cechy, ktoré sa venovali výrobe rôzneho dreveného nábytku, rámov na obrazy, sochám či ozdobným reliéfom z dreva. Tieto stredoveké cechy vznikali v mestách Bratislava, Trnava, Košice, ale aj Banská Bystrica či Levoča. V Levoči je dodnes k dispozícii vyrezávaný živý betlehem. Spolu s cechmi vznikali aj rezbárske školy, ktoré sú v súčasnosti minulosťou. V súčasnosti je pre prácu s drevom k dispozícii odbor dizajn a spracovanie dreva na strednej škole ŠUV v Bratislave.

Ak vás téma dreva a drevorezby zaujala, neváhajte navštíviť internetovú stránku www.čarodreva.sk, kde sa dozviete o dreve mnoho zaujímavostí a praktických rád.