Jak vybrat pánev tak, aby vydržela co nejdéle?

3 dec

Věc, která by rozhodně neměla chybět v žádné kuchyni, je pánev. Lze v ní připravovat pokrmy různého druhu a navíc je velmi praktická. Kromě smažení na ní můžete jídlo také dusit, flambovat a dokonce i vařit. Není však pánev jako pánev a její kvalita je v kuchyni rozhodující. Jak vybrat pánev, která se léty a častým používáním nepoškodí a vydrží toho opravdu hodně? V následujících řádcích vám o tom povíme více.

Vaše potřeby jsou na prvním místě

Jak vybrat pánev na maso
Jak vybrat pánev do trouby

Možná se vám to zdá přitažené za vlasy a říkáte si, že je úplně jedno, jakou pánev si zvolíte. My však zastáváme jiný názor. Mezi pánvemi existují opravdu velké rozdíly, které ovlivní nejen chuť vašeho jídla, ale hlavně váš komfort při vaření. Odpověď na otázku, jak vybrat pánev, spočívá v zodpovězení několika základních otázek. První z nich se týká toho, co se v pánvi chystáte připravovat. Hledáte pánev pro přípravu palačinek nebo v ní budete častěji připravovat masové soté? Pokud se pánev chystáte využívat pro více jídel, doporučujeme vybrat si univerzální pánev s nepřilnavým povrchem a také praktickou poklicí. Na palačinky doporučujeme pánev s nižšími okraji, aby se vám palačince snadněji otáčeli. Milovníci grilování by zase měli sáhnout po grilovací pánvi s jemnými vroubky na dně, kterými docílíte nejen rovnoměrnějšího propečení masa, ale také ukázkového vzhledu jídla. To, jak vybrat pánev, závisí na mnoha faktorech. Vždy se ovšem řiďte tím, jaké jsou vaše potřeby v kuchyni.

Nebojte se investovat více peněz

Při koupi pánve častokrát saháme po té levnější alternativě a očekáváme, že nám vydrží roky jako nová. První důležitou zásadou toho, jak vybrat pánev, je kvalita materiálu. Ten totiž rozhoduje o tom, zda se vám během přípravy jídlo přichytí na dno pánve, zda se lehce poškrábe a podobně. Nejvhodnějšími materiály je litina, smalt či měď. Při výběru si však dejte pozor i na to, zda je vámi vybraná pánev vhodná pro typ vaší varné desky. Ne všechny pánve jsou například vhodné pro indukci. Pokud si však nejste jisti, zeptejte se přímo personálu nebo si přečtěte o výrobku více. Odpověď na otázku, jak vybrat pánev, rozhodně není jednoduchá. Jedno je však jisté. Ne vždy se vyplatí orientovat podle ceny. Ideální pánve do každé domácnosti naleznete na webové stránce https://blog.homeandcook.cz/.