Podlahové lišty, vyznáte sa v nich?

5 máj

Dnes sú u predajcov v ponuke rôzne druhy podláh. Môžeme si vybrať drevené, laminátové, vinylové, korkové alebo sa rozhodnúť pre dlažbu. Dokonca nie je problém si dať do každej miestnosti v byte, či dome inú podlahu. Môže však dôjsť k tomu, že nebude dobre priliehať k stene alebo nám vznikne medzera v miestach, kde sa jednotlivé podlahy stretávajú. V takýchto situáciách nám pomôžu podlahové lišty, ktoré zabezpečia aj ochranu steny pri umývaní alebo v nich skryjeme izolácie, či káble.

Druhy podlahových líšt

Podlahové lišty a ich montáž

Typy podlahových líšt

Po položení kvalitných podláh, musíme namontovať aj kvalitné podlahové lišty. Zabezpečia nám dokonalé zakrytie nedostatkov, ale slúžia aj ako estetický doplnok. Priestor nám nielen zladia, ale aj zútulnia, preto by sme na ne mali myslieť už pri výbere podlahy a zladiť ju s ňou. Aby čo najlepšie poslúžili svojmu účelu vyrábajú sa rôzne druhy podlahových líšt.

Soklové lišty – sú to tie, ktoré pokladáme okolo múrov. Pomáhajú zakryť medzery, ktoré vzniknú, keď podlaha tesne nedolieha. Môžeme v nich schovať káble.

Prechodové lišty – zamaskujú prechod medzi rôznymi druhmi podláh, ale aj znížia riziko zakopnutie kvôli rozdielne výške. Vyrábajú sa plastové alebo hliníkové, ktoré sú v dnešnej dobe preferovanejšie kvôli svojej odolnosti.

Schodové lišty – jedná sa o špeciálne podlahové lišty používané na obloženie schodiska.

Rohové lišty – používame ich na miestach, kde sa vytvára roh. Zakryjeme tak nedokonalosti a ešte aj zabezpečíme, aby sa niečo, napr. voda, nedostala do škáry medzi povrchmi.

Montáž podlahových líšt

Pred výberom podlahových líšt si treba dobre rozmyslieť ako ich chceme uchytiť, či ich budeme lepiť alebo skrutkovať. Skrutkovanie je síce spoľahlivejšie, ale dochádza pri ňom k poškodenie podlahy a preto to treba zvážiťAk chcete mať inštaláciu líšt rýchlo za sebou zvoľte tie samolepiace, zvládne to aj začiatočník. Častejšie sa však využíva upevnenie na klipy a úchyty, čo nám umožňuje opätovnú demontáž. Existuje aj kombinácia oboch druhov, dvojdielny systém sa skladá z plastovej základne upevnenej skrutkami ku stene a krycieho profilu v platovom alebo kovovom prevedení.

Prechodové lišty sa montujú podľa typu. Skrutkovacia sa upevňuje vrutmi s hmoždenkami, ich nevýhodou je viditeľnosť hlavičiek vrutov. Ďalej poznáme narážacie lišty, ktoré upevňujeme pomocou kovového tŕňa a hmoždenky. Tento typ je estetickejší, ale môže sa použiť iba tak, kde môžeme vŕtať do podkladu. V poslednej dobe sú však najobľúbenejšie samolepiace prechodové lišty, ktoré len jednoducho nalepíte.

Veľký výber kvalitných podlahových líšt nájdete na https://www.kvalitne-podlahy.sk/.