Gerlach je skvelým zážitkom pre každého

7 apr

Turistika je koníčkom mnohých ľudí.  Sú takí vášniví turisti, ktorí zdolávajú štíty v lete aj v zime. Na Slovensku máme veľa  krásnych miest , ktoré je určite dobre navštíviť. Jedným takýmto miestom je Gerlach. Gerlachovský štít sa môže hrdiť tým, že je najvyšším vrchom Vysokých Tatier a aj najvyšší štít na Slovensku. Gerlach má výšku 2655 m. Zdolať takýto štít je výzvou pre každého. Jedným dychom však treba dodať , že to vôbec nie je nemožné. Len treba mať správne informácie, kvalitnú výstroj, horského sprievodcu, dobrú kondíciu  a samozrejme veľa chuti.

Ako sa na Gerlach dostanete?

Pohľad na Gerlach

Prístup na Gerlachovský štít

Gerlachovský štít je krásne miesto, avšak nie je bežne turistom sprístupnený. V tom zmysle, že bez horského sprievodcu, ktorý je dodatočne certifikovaný sa tam nedostanete. Takže prvým krokom k zdolaniu tohto štítu je zabezpečiť si horského sprievodcu. Je to veľmi praktické, pretože vie, kade ísť, vie zhodnotiť situáciu či poveternostné podmienky. Okrem toho vám určite veľmi rád porozpráva zaujímavosti a povzbudí vás, keď vám budú dochádzať sily. Ďalšou vecou, ktorá vám napadne pri plánovaní takéhoto výstupu je to koľko výstup na Gerlach trvá. Zvyčajne výstup trvá od 8 do 10 hodín, závisí to však od počasia, od vašej kondícii a tiež trasy, ktorú horský sprievodca zvolí. Väčšina horských sprievodcov chce na túru vyraziť čo najskôr najmä kvôli počasiu. Aj preto, aby sa spolu s turistami stihli vrátiť ešte počas svetla, ale iným dôvodom je, že počasie býva zrána lepšie a jasnejšie. Ak by ste na Gerlach dorazili v popoludňajších hodinách, je možné, že bude oblačno a hmlisto a celý váš výlet sa pokazí. Keď už ste teda rozhodnutí a pripravení treba si len nájsť partiu ľudí , sprievodcu a môžete vyraziť.

Gerlach v zime? Môže byť

Ak ste naozaj nadšenými turistami a Tatry vám lákajú aj v zime, na Gerlach to nie je žiadny problém. Samozrejme platia prísnejšie opatrenia, musia byť vhodné podmienky, ale ak je všetko v poriadku a bez známok zlého počasia, či lavínového nebezpečenstva, môžete vyraziť aj v zime. V zime na Gerlach však sprievodca zoberie maximálne 2 turistov v rámci jednej skupiny. Treba mať pripravenú zimnú turistickú obuv, ruksak, zimné oblečenie vrátane termoprádla, termosku, čelovku, lyžiarske rukavice a dokonca aj slnečné. Ohľadom technickej výbavy sa treba bližšie informovať u horského sprievodcu. Gerlach, či už v lete alebo v  zime musí byť veľký zážitok, preto ak máte aspoň trochu kondíciu a chuť spoznávať krásy Slovenska, určite tento výlet podniknite.