Podnikateľský plán a jeho tri základné piliere

5 máj

Každé podnikanie si vyžaduje istú dávku odvahy, zručnosti a tvrdej práce. Podnikať na Slovensku je pomerne náročné, kvôli rôznym daniam, odvodom a administratívnym činnostiam, ktoré s tým súvisia. Ak sa však nechcete odradiť hneď na začiatku, vhodnou cestou je mať dobre vypracovaný podnikatelsky plan. Aj vďaka podrobne a prehľadne spracovanému podnikateľskému plánu si viete zhodnotiť, či sa vám vaše vysnívané podnikanie oplatí alebo nie. Samozrejme, kľúčovú úlohu pri vašich výnosoch a tržbách budú zohrávať vaši zákazníci, ktorých správanie sa nedá úplne presne odhadnúť dopredu. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo by ste mali v podnikateľskom pláne rozhodne mali mať ujasnené.

Výber produktu alebo poskytovanej služby je základ podnikateľského plánu

Podnikatelsky plan a analýza konkurencie
Podnikateľský plán pre úspešné podnikanie

Najpodstatnejší prvok vášho podnikania je produkt či služba, ktorú budete predávať alebo poskytovať. Súčasný trh je pomerne dosť zahltený výrobkami od výmyslu sveta. Treba byť preto o niečo nápaditejší a kreatívnejší ako vaši konkurenti. Preto si dobre rozmyslite, čo na trhu ešte nie je a o čo by vaši zákazníci mali záujem. V poslednej dobe idú do popredia produkty, ktoré si viete vyrobiť doma svojimi rukami. Množstvo ľudí však kupuje aj elektroniku, knihy, nábytok či iný spotrebný sortiment. Je len na vás, čo vás zaujíma, čomu sa rozumiete a čo viete dobre predať.

Analýza konkurencie je v podnikateľskom pláne nesmierne dôležitá

Konkurencia je vo svete podnikania akýmsi hnacím pohonom. Každý podnikateľ chce byť lepší a dosahovať väčšie zisky ako jeho konkurent. Preto ešte predtým, ako vstúpite na trh si spravte analýzu trhu a teda vašej potenciálnej konkurencie. Keď budete poznať silné a slabé stránky vašej konkurencie, môžete sa inšpirovať alebo z daných chýb poučiť. Taktiež je dobré poznať aj svoj trh. Musíte teda vedieť, či chcete daný produkt alebo službu poskytovať pre deti, mladých či starších ľudí a tak podobne.

Financovanie podnikania je alfou a omegou

Vedieť čo, komu a kde predávať patrí medzi tie najpodstatnejšie otázky. Avšak nemenej dôležitou je tiež forma financovania vášho budúceho podnikania. Financovať ho môžete samozrejme z vlastných zdrojov alebo zo zdrojov banky či iného subjektu. V tejto veci musíte mať avšak stopercentne jasno! Predídete tak zbytočnému krachu, či sklamaniam, ktorým sa dá včas predísť. Ak si neviete pomôcť zostaviť podnikateľský plán svojpomocne, je tu pre vás renomovaný poradca, ktorého nájdete na webe https://marekstraka.com/.