Obilniny sú súčasťou našich jedálničkov už od dávnych čias a preto sa nie je čomu čudovať, že si mnohí z nás bez nich nevedia predstaviť svoj život. Najčastejšie si pod výrobkami z obilnín predstavíme pečivo, ktoré je častokrát základom našich raňajok, no nevyhýbame sa mu ani počas dňa. Obilniny, a najmä pšenica, sa však nachádza aj vo výrobkoch, o ktorých to ani netušíte. Častokrát sa považuje za kráľovnú obilnín, pretože je najčastejšie využívanou obilninou v potrave. Aj keď mnohé dohady hovoria o tom, že v našich jedálničkoch nie je potrebná, opak je pravdou.
Čo je pšenica?

Kúpa pšenice cez e-shop
Ako sme už vyššie spomenuli, pšenica patrí medzi obilniny. Zaraďuje sa do čeľade lipnicovitých rastlín. Rastie vo forme kláskov, ktoré majú jasno zelenú farbu, po vysušení žltú. Vo vnútri kláskov sa nachádzajú zrnká. Po vysušení sa zrná oddeľujú a mletím sa z nich vyrába múka. Nie je však pšenica ako pšenica, existuje totiž niekoľko druhov. Pšenica siata sa využíva najmä na výrobu chleba a ostatného pečiva. Špaldová pšenica je momentálne veľmi populárna a takisto je možné z nej vyrábať rôzne pekárenské výrobky. Tvrdá pšenica sa zase používa na výrobu cestovín a tiež na prikrmovanie zvierat.
Ako sa obilniny pestujú?
Pestovanie obilnín sa nepovažuje za príliš náročné, avšak aj tak je potrebné venovať tomu potrebnú dávku pozornosti. Pokiaľ sa rozhodnete vypestovať si vlastnú pšenicu, myslite na to, že neskôr bude potrebné ju spracovať na múku. Semienka pšenice nájdete v akomkoľvek dobrom záhradníctve či v potrebách pre záhradkárov. Pokojne si ich môžete objednať aj cez internet, avšak lepšie je vidieť ich naživo. Pokiaľ kupujete oziminy, je potrebné ich nasadiť už na jeseň. Prvú úrodu budete potom žať približne v máji. Jarné obilniny sa sejú na jar a žať budete na jeseň. Pred siatím sa radšej poraďte so skúseným pestovateľom.
Čo všetko pšenica obsahuje?
Pšenica obsahuje množstvo prospešných látok pre naše zdravie. Nájdeme v nej až 60 % škrobu, okolo 10 % bielkovín, veľké množstvo vlákniny a tuk. Okrem týchto základných látok konzumáciou pšenice navyše prijímame vitamín B, E, vápnik, železo, horčík a zinok. Vo všeobecnosti platí, že celozrnné výrobky sú kvalitnejšie, ako tie z mletej pšenice.
Zistite viac o našom bohatstve v podobe obilnín na našej webovej stránke http://www.osivo.sk/.