Čo by ste mali vedieť predtým, než sa rozhodnete pre odstránenie tetovania

19 jan

Tetovanie je napriek veľkému pokroku v spoločnosti stále často krát vnímané ako znak rebelstva. Je to jedna z tých ozdôb, na ktorú si mladí musia pýtať povolenie od rodičov – veď tetovanie nie je bežná ozdoba, ktorú si vieme dať dole. Dobre mienené rady si ale občas tvrdohlavo nevezmeme k srdcu, a tak môže tetovanie na našom tele pribudnúť spontánne a bez úvahy. Tu však nastáva problém: tetovanie je ozdoba, ktorá na pokožke vydrží až do konca života. Pokiaľ zvažujete odstránenie tetovania, mali by ste poznať týchto niekoľko faktov.

Odstránenie tetovania nie je jednorazové

V závislosti od farby a veľkosti tetovania, jeho odstránenie potrvá niekoľko týždňov až mesiacov. Najjednoduchšie je odstrániť čiernu farbu, najťažšie miznú farebné tetovania, predovšetkým žltá a zelená farba. Pokiaľ sa rozhodnete pre laserové odstránenie tetovania, bude potrebných niekoľko zákrokov. Medzi zákrokmi treba dať organizmu niekoľko týždňov, počas ktorých bude tetovanie slabnúť.

Ako funguje odstránenie tetovania?

Dôvodom, prečo to je taký zdĺhavý proces, je práca, ktorú musí vykonať naše telo. Laser rozbíja pigment pod kožou, je však na tele samotnom tieto rozbité častice “upratať”. Interval opakovania približne každé 4 týždne, pričom bude potrebných asi 7 opakovaní. Zákrok však trvá len niekoľko minút a nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť po. Cena sa pohybuje od 50€ za sedenie a závisí (podobne ako samotné odstraňovanie) od veľkosti a farby.

Tetovanie a jeho odstránenie

Odstraňovanie tetovanie laserom nie je bezbolestné

Samotný zákrok je bolestivý. Dá sa to prirovnať približne k tetovaniu, nie je to teda nič neznesiteľné. Podobne ako pri tetovaní, aj pri odstraňovaní je možné použiť krém na umŕtvenie. Ten sa aplikuje asi hodinu pred ošetrením. Ak sa vám však bolesť zdá prisilná, vždy môžete zákrok prerušiť a poprosiť o viac času, aby krém na umŕtvenie mohol ešte pôsobiť.

V lete či v zime?

Z hľadiska zdravia môžete zákrok absolvovať tak v lete, ako aj v zime. Ale v lete má zníženú účinnosť, určite je potrebné danú plochu nevystavovať slnečnému žiareniu.

Nie ste v tom sami

Minimálne 1 z 5 ľudí svoje tetovanie ľutuje. Nemusíte si teda z toho robiť ťažkú hlavu, vždy je možnosť ako to riešiť.