Slovenské kroje a folklór v minulosti a dnes

14 okt

Na svete nie je veľa krajín, ktoré by sa mohli pýšiť rozmanitosťou krojov. To však neplatí o Slovensku, ktoré je známe svojím bohatstvom, pretože každý región na Slovensku má svoj vlastný kroj a nielen región, dokonca aj dve susedné dediny v jednom región majú odlišné ľudové kroje. Slovenské kroje sa odlišujú vo výšivkách, farebnosti, ornamentike i čipkách. Práve rôznorodosť je dôkazom toho, že na Slovensku mali naši predkovia jedinečné umelecké cítenie. Slovenske kroje boli v minulosti nosené ľuďmi, ktorí žili na dedine a venovali sa roľníctvu a pastierstvu. Vznik slovenského kroja ovplyvnilo mnoho faktorov, ako boli napríklad spoločenská trieda, zamestnanie, náboženstvo, ale aj módou vyšších spoločenských vrstiev z minulosti. Okrem toho veľký vplyv mali i biologické znaky, pohlavie, vek a stav.

Výroba slovenských krojov

Slovenske kroje pre ženy aj mužov
Súčasnosť slovenských krojov

V minulosti odev závisel od spoločenského postavenia a bolo viac-menej rovnaké. Výroba slovenského kroja si vyžadovala veľké množstvo hodín ručnej práce a technických úkonov. Pri niektorých kúskoch bolo nevyhnutné, aby sa opakoval rovnaký vzor. Je známe, že šetrili každý milimeter látky a nevyšiel ani kúsok látky nazmar. Pri výrobe materiál zohrával dôležitú úlohu, napríklad pre bohatšie ženy boli slovenské kroje vyrobené z jemného plátna a z hrubého plátna boli vyrábané slovenské kroje pre chudobnejšie ženy. Rozdiel v majetku sa odrazil aj na výšivke na rukávoch.

Návrat folklóru

Dnes si môžeme všimnúť návrat folklórnych prvkov. Napríklad môžeme vidieť, ako sa niektoré prvky aplikujú do módy, napríklad sú vyrábané tričká či šaty s folklórnymi motívmi. Ak sa rozhodnete nosiť odev s folklórnymi motívmi, je dôležité sa rozhodnúť, či zvolíte vrch alebo spodok s folklórnym motívom. V minulosti už pred narodením mali deti pripravenú výbavičku – sviatočný kroj. Dodnes sa zachovala červená mašlička, ktorej úlohou je ochrániť dieťa pred chorobami. Slovenské kroje sú neodmysliteľnou súčasťou na svadbách. Mnohé nevesty zachovávajú tradíciu čepčenia, kedy im vydaté ženy zložia závoj, prípadne partu (ozdobný veniec) a nasadia jej čepiec, ktorý symbolizuje koniec slobody. Niektoré nevesty uprednostňujú partu namiesto závoja. Folklór a folklórne prvky sú prítomne nielen v móde, ale nájdeme ich čoraz viac aj v domácnostiach, a to od výzdoby až po dekorácie na obedových súpravách. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte webovú stránku https://slovander.sk/.